21 Ekim 2017 Cumartesi

Kanayan Bir Yara: İnternet Çağında Karakola Bildirim Yapma Çilesi


 Şirketler yaşamlarını devam ettirebilmek için sürekli personel alımı yaparlar. Ve bu alımlar yapıldığı zaman hem şirketlerin kendi içinde kayıtları olur hem de sigorta ile alakalı bildirimler yapılır.

Her personel alımında bu kayıtların yapılması gereklidir ve bu kayıtların yapılması yeterince zaman almaktadır. Personelden işe girerken bir sürü evrak istenir ve bu evraklardaki bilgiler kayıtlara işlenir.

Şirketler kendi içerisinde bu kayıtları tutmak için çeşitli programlar satın alırlar ve kullanırlar. Bu programları alırken gittikçe gelişen teknolojiyle birlikte kendilerine en faydalı olan programları tercih ederler.

Şirketler bu kadar zamana ayak uydurmaya çalışırken şirketlerin bildirim yapmaya zorunlu olduğu devlet ve kurumlarının da aynı şekilde zamana ayak uydurması gerekmektedir. Bunun için devlet de teknolojik çağa ayak uydurmak için bildirimleri internet üzerinden almaktadır.

Personellerin işe giriş ve işten çıkış bildirgeleri 1 dakika içerisinde internet üzerinden tamamlanırken , hizmet bildirgeleri e-.bildirge sistemi üzerinden verilirken, vatandaşlar çeşitli evrak ihtiyaçlarına e-devlet üzerinden ulaşabilirken yani teknolojiyle birlikte işlemler daha kolay ve hızlı bir şekilde tamamlanırken bazı uygulamalar teknolojik çağın gerisinde kalmaktadır.

Bunlardan birisi de 1774 Sayılı Kimlik Bildirme Kanunu ve bu kanuna uygun yönetmelik uyarınca personellerin işe giriş ve  işten çıkışlarında karakola bildirim yapmak yükümlülüğü getirilmiştir. Bu yükümlülük uyarınca işe yeni giren personellerin bilgilerinin kimlik bildirme formu ve işletici bilgi formuyla birlikte belirli süre içerisinde  işletmelerin bağlı bulunduğu karakola verilmesi zorunludur. Bu zorunluluğa uyulmazsa işletmelere  idari para cezası veriliyor

Kanunda zorunludur deniyor ancak gerçek hayatta pek zorunluluk aranmıyor gibi.Bu durum hem işletmeler için hem de karakollar için iş yüküne neden olmaktadır. Her ne kadar zorunluluk içerse de karakollar da bu bildirim için fazla ses çıkarmıyor gibi. Muhtemelen onlar da bu iş yüküyle uğraşmak istemiyorlar.

En başta da dediğim teknolojinin geliştiği bu dönemde ,internet ortamında bütün bilgiler verildiği halde artık bu uygulama ve bu kanun, bu işle uğraşanlar için çile haline geliyor. Eğer illa bu bildirimin yapılması isteniyorsa bile bunun yine internet ortamında yapılması daha sağlıklı gözüküyor.


Biran önce bu uygulamadan kurtulmak ümidiyle. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder